Deze CD kunt U bestellen voor € 15 (ex. verzendkosten) via kseniakouzmenko@hotmail.com
De CD “Fenêtre sur le jardin” is een bijzonder project van pianiste Ksenia Kouzmenko met Tsjechische muziek voor piano solo. Naast beroemde namen zoals Josef Suk, Bohuslav Martinů en Leoš Janáček, hoort U ook wereldpremières op CD van werk van Jaroslav Kvapil en Miloslav Kabeláč.
Jaroslav Kvapil is nu vrijwel vergeten. Maar hij was een van de meest getalenteerde leerlingen van Janáček. Als pianist, componist, leraar en dirigent was hij een heel belangrijke figuur in het Tsjechische muziekleven van de eerste helft van de XXste eeuw. Zijn prachtige cyclus “Door het dal van weemoed en verdriet” bestaat uit 9 delen. Het zijn korte stemmingsbeelden, psychologische miniaturen die steeds door een andere muzikale vorm heen schijnen: een lied, dansen, volksmuziek, natuurbeelden, maar vooral is het een blik in de innerlijke wereld van een mens.
Miloslav Kabeláč was jarenlang hoofd van de Tsjechische Radio, pionier op het gebied van elektronische muziek, en onderzoeker van etnische muziek. Bovendien dirigeerde hij regelmatig, en was docent compositie op het Praags Conservatorium. 2018 is door uitgeverij Bärenreiter Praag uitgeroepen tot Kabeláčjaar. De “Korte stukken” van Miloslav Kabeláč zijn op verschillende momenten in zijn leven geschreven. Het eerste stuk is van 1946, het laatste heeft hij in 1961 geschreven. Het zijn een soort microwerelden. Kabeláč is heel kieskeurig en precies met zijn muzikale materiaal. Telkens weer weet hij met weinig middelen een hypnotiserende sfeer te scheppen.
Verder hoort U het beroemde “Liefdeslied” van Josef Suk, de lyrische cyclus “Fenêtre sur le jardin” (“Raam op de tuin”) van Bohuslav Martinů, en een van de meest geliefde werken van Leoš Janáček, “In de mist”. De muziek die je betovert, en direct in je hart raakt.
Dit project is een vervolg op de CD “Whispering Leaves” met werk van Janáček, Páleniček en Martinů, die Ksenia Kouzmenko samen met de Tsjechische celliste Lucie Štĕpánová in 2018 uitbracht (COBRA0069).
CD "Fenêtre sur le jardin ": Tsjechische muziek voor piano solo.
Cobra Records, release: januari 2019
Josef Suk (1874 - 1935) "Liefdeslied" (1891)
Jaroslav Kvapil (1892 - 1958) "Door het dal van weemoed en
verdriet" (1922)
Bohuslav Martinů (1890 - 1959) "Fenêtre sur le jardin " (1938)
Miloslav Kabeláč (1908 - 1979) Korte stukken voor piano (1946 - 1961)
Leos Janáček (1854 - 1928) "In de mist" (1912)
presentatieconcerten:
maandag 14 januari 2019
live op Radio 4, De Klassieken
11.00 - 11.30 uur
CD-presentatie "Fenêtre sur le jardin"
Martinů, Kvapil, Kabeláč
zaterdag 2 februari 2019
Amsterdam, René van Beeck piano's, vleugels &podium
Pazzanistraat 17, 1014 DB Amsterdam
mmv. Servaas Jansen, gedichten
aanvang: 16.00 uur
zondag 3 februari 2019
Bilthoven, Theater Het Lichtruim
Planetenplein 2, 3721 LH Bilthoven
mmv. Servaas Jansen, gedichten
aanvang: 15.00 uur
vrijdag 8 februari 2019
Nijmegen, Boskapel
Graafseweg 276, 6532 ZV Nijmegen
mmv. Servaas Jansen, gedichten
aanvang: 20.15 uur
zaterdag 16 maart 2019
Den Haag, Gunst wat een Kunst
Raamweg 45
mmv. Servaas Jansen, gedichten
aanvang: 16.00 uur
CD Czech Music for Piano Solo: "Fenêtre sur le jardin".
Sinds een aantal jaar ben ik verliefd geworden op Tsjechische muziek. Na het CD-project "Whispering Leaves" met Lucie Štĕpánová, was mijn grote droom om een solo-CD op te nemen met muziek van Tsjechische componisten. Na veel spelen, lezen, luisteren, onderzoeken heb ik een mooi programma samengesteld, met twee wereldpremières op CD van werk van Jaroslav Kvapil en Miloslav Kabeláč, en prachtige muziek van Josef Suk, Bohuslav Martinů en Leoš Janáček.
"Een uitstekend idee om bekend en onbekend Tsjechisch pianorepertoire samen te brengen op deze cd. Ksenia Kouzmenko... profileert zich in dit recital als ideale vertolkster van dit afwisselend gloedvolle, contemplatieve, expressief voortdurend betoverende repertoire. Ze heeft zich duidelijk in de bijzondere aard van deze stukken verdiept, met als groot winstpunst dat haar spel daardoor ook inhoudelijk een zeer gevoelige snaar weet te raken. Over haar pianistiek hoef ik het natuurlijk helemaal niet hebben: haar technische vocabulaire staat als een huis... Dat zij op deze nieuwe cd terecht aandacht vraagt voor twee componisten die vrijwel zijn vergeten, doet meer dan slechts deugd. Ik wil het zelfs wel een mijlpaal noemen, het onbekende bekend te maken, zoals het ook moedig is om dit repertoire op cd uit te brengen, in een tijd die nu niet bepaald wordt gekenmerkt door florissante verkoopcijfers. Het Nederlandse label Cobra, maar ook de pianiste heeft hiermee – en dat is bepaald niet de eerste keer – de nek behoorlijk uitgestoken."
Aart van der Wal, Opus Klassiek
Maak jouw eigen website met JouwWeb